Képzési segédanyagok
Használati útmutató Képzési program Gyakorlatok Esettanulmányok Etikai dilemmák Egyéb források Kapcsolat

Bevezetés a CSR-ba Üzleti etika Munkahely Környezet Piaci környezet Közösség

 

Az oktatási program 6 különböző képzési modulba sorolható, melyek kiterjednek a CSR gyakorlat 5 nagy területére. Ezeket a projekt által meghatározott átfogó területeket tartalmazza a bevezető és az előkészítő modul is:

1. Bevezetés a Felelős Vállalkozói Tevékenységbe
2. Üzleti etika
3. Munkahelyi környezet
4. Környezetvédelem
5. Piaci viszonyok
6. Közösségi szerep

Minden egyes  modul a következő szerkezeti egységekre épül:

Célcsoportok
Oktatói profil
Általános célkitűzések
Specifikus célkitűzések
Elméleti tartalom / Tanulási tartalom
Modul felépítése
Módszerek és az oktatás gyakorlati tevékenységei
Didaktikai/Pedagógiai források/anyagok
Időtartam

A standard program teljes időtartama a 6 oktatási modulra 24 óra. Minden egyes modulra van egy 4-órás standard program és további javaslatok  extra tevékenységekre, ha az adott oktatási modullal több mint 4 órát kívánnak  foglalkozni.

Az előbbiekben részletezett stratégiai megközelítésmóddal szeretnénk biztosítani, hogy a oktatási modul elég rugalmas legyen ahhoz, hogy a legkülönbözőbb célcsoportoknál, és céloknál, a legeltérőbb területeken, és összefüggésekben, alkalmazható legyen. Ezért egyaránt alkalmazható akár önálló oktatási programként, akár egyes oktatási modulokként integrálva átfogóbb oktatási programokban, különösképpen menedzsment  területen.

Annak érdekében, hogy  az egyes tréning modulokat  el tudjuk helyezni a teljes tréning program egészén belül, a projektben résztvevő partnerek kialakítottak egy CSR Tudás Térképet, egy PowerPoint prezentáció formájában, mely elméleti bevezetést nyújt minden egyese modulba.

Általános célcsoportok

Vállalkozók, KKV tulajdonosok és vezetők
Konzultánsok, oktatási és tréning szakemberek
Felsőoktatási tanárok és diákok csoportja

Minden egyes oktatási modulra megvannak határozva a specifikus célcsoportok, azaz a potenciálisan érdekelt személyek az adott modul területén.

Általános oktatói tulajdonságok

Az oktatási program sikere érdekében az oktatókat a következő általános tulajdonságok szerint kell kiválasztani:

korábbi oktatási gyakorlat  (előnyös ha  CSR terület)
korábbi szakmai gyakorlat vállalatoknál (előnyös ha KKV)
jó kommunikációs és moderátori  technikák
jó csoportmunka technikák
jó prezentációs technikák
általános CSR ismeretek
Pozitív hozzáállás a teljes CSR folyamathoz
Jó irányítói és tanácsadási képességek
Alapszintű gazdasági és üzleti ismeretek

Minden egyes oktatási modulra különböző specifikus oktatói  készségekre és tapasztalatra van szükség, amelyeket részletesen bemutatunk a oktatási modulokban.

Minden egyes oktatási modulhoz az általános és specifikus oktatói tulajdonságok alapján kell kiválasztani az oktatókat. Ez azt jelenti, hogy a oktatási program folyamán lehet több különböző vagy egyetlen oktató.

Általános célkitűzések

Azok a résztvevők, akik a teljes oktatási programot végigvették, megértik a  CSR alapvető koncepcióját, főbb kérdéseit és területeit. Képesek lesznek arra, hogy a  CSR eszközeit integrálják a vállalati szervezetbe és működésébe, valamint döntéshozatali folyamataiba.

Specifikus célkitűzések

Azok a résztvevők, akik a teljes oktatási programot végigvették (6 modul) a következő készségeket fogják elsajátítani:

A CSR koncepciónak és fő területeinek meghatározása
A CSR integrálásának fontossága a vállalati szervezetbe stratégiába és működésbe
A különbség felismerése az értékek és szabványok, a hatalom és felelősség között, valamint az értékek és etikai problémák konfliktusai
A humán erőforrás menedzsment és fejlesztés, a munkahelyi légkör és körülmények fontos szerepe a cég teljesítményében
Környezetvédelmi kérdések fontossága az üzleti viszonyok között
Környezetvédelmi politika és intézkedések meghatározása és bevezetése a munkahelyeken és az üzleti termelési folyamatokban
Hosszú távú kapcsolatok kialakítása az üzleti partnerekkel és beszállítókkal/alvállalkozókkal.
A termékek/szolgáltatások társadalmi és környezeti hatásainak meghatározása
A társadalmi és környezeti termékek és szolgáltatások növekvő üzleti lehetőségeinek értékelése  
A cég társadalmi hatásának tudatosítása, a meglévő közösségi kapcsolatok azonosítása a KKV speciális helyzetére vonatkoztatva
Kölcsönösen előnyös viszony kialakítása a cégek és a társadalom között.

Az oktatás gyakorlati tevékenységei

 A TRÉNING PROGRAMBAN a tanulási tartalom leírása mellett, amelyet az oktatóknak kell elvégezni, minden egyes oktatási modulhoz kifejlesztettünk többféle eszközt/didaktikai anyagokat. Ezeket, mint oktatási gyakorlati tevékenységeket fűztük a kézikönyvhöz: “Esettanulmányok”, “Morális Dilemmák” és “Gyakorlatok”.

Az a meggyőződésünk, hogy a tanulási folyamatnak ez a fajta gyakorlati oldalról való pedagógiai megközelítése sokkal eredményesebb, mint az elméleti előadások sorozata, különösen ezek a konkrét célcsoportok és oktatási célkitűzések tekintetében.

Továbbá arról is meg vagyunk győződve, hogy az ilyen tananyagok elkészítése és alkalmazása az oktatásban és a tudatosságot növelő helyzetekben  számos egyéb pozitív hatást fejt ki. Ezek a további pozitív jelenségek még, a versenyképesség és vállalkozó kedv növelése a szakképzéstől az innovációs folyamatokig, az új tanítási és tanulási formák fejlesztése, amelyek szerepelnek a Leonardo da Vinci Program célkitűzései illetve  prioritásai között.

Programértékelés

A projektben résztvevő partnerek  különösen fontosnak tartják és javasolják a tréning program értékelésére szolgáló eszközök alkalmazását. Ennek megtekintéséhez kérjük kattintson ide:

Minősítés és Tanúsítás

Ez az oktatási program azért készült, hogy a partnerek beépítsék saját meglévő oktatási portfoliójukba és más szervezetek ajánlataiba. Ennek következtében, valamint azért mert minden partner országban eltérő jogi szabályozások vannak érvényben a know-how értékelésére és minősítésére, ennek a speciális oktatási modulokból álló programnak a megítélése minden ország saját szabályozásainak a hatáskörébe tartozik.

 

 
Copyright © 2004-2006
A projekt megvalósítása az Európai Közösség támogatásával történt. A kiadott közleményekben foglaltakért a felelősséget kizárólag azok szerzői vállalják, valamint az Európai Bizottság nem felel az azokban foglalt információk bármely módon történő felhasználásáért.